fbpx

V okviru mednarodnega dogodka Foodathon, ki smo ga v Primorskem tehnološkem parku organizirali skupaj s podjetjem Danfoss, smo se pogovarjali z izjemno sogovornico – Matejo Panjan, People Partner za Danfoss Digital Services in Senior Talent Specialist za Danfoss Climate Solutions Segment.

Mateja Panjan je v več kot petnajstih letih delovanja v mednarodnem okolju pustila pomemben pečat na področju razvoja ljudi, inovativnih kadrovskih praks in povezovalne kulture v podjetjih. V Danfossu, globalnem podjetju s 40.000 zaposlenimi, skrbi za podporo digitalnim ekipam na več lokacijah po svetu in za razvoj talentov znotraj energetskega segmenta podjetja. Njeno delo je bilo prepoznano tudi z nagradami za projekte, kot so 24Idea, TalentCloud in Poslovna šola za mlade v energetiki.

V intervjuju, ki ga je pripravila Janja Drole, smo z Matejo spregovorili o pomenu hackathonov za podjetja, vključevanju mladih v reševanje resničnih izzivov in o tem, kako takšni dogodki krepijo inovativnost ter prispevajo k trajnostni usmerjenosti podjetja. Foodathon, ki je tokrat povezal področja hrane, energije in tehnologije, je znova pokazal, kako dragoceno je sodelovanje med mladimi, podjetji in razvojnimi okolji.

Zakaj je za podjetju, kot je Danfoss, pomembna organizacija dogodkov, kot je hackathon?

Hackathone v Danfossu redno organiziramo, saj z njimi pridemo do svežih in novih idej, bodisi s strani zaposlenih ali pa od zunanjih partnerjev, s katerimi radi sodelujemo in krepimo zavezništva. Na dogodkih, kot je hackathon, povežemo posameznike z raznolikimi znanji, in čarovnija se zgodi, ko začnejo ti posamezniki delati skupaj. Rodijo se čudovite ideje in rešitve, ki nam marsikdaj pomagajo pogledati na določen problem iz drugega zornega kota. Poleg tega hackathoni omogočajo hitro testiranje idej, kar pomeni, da lahko v zelo kratkem času preidemo iz koncepta v prakso. Za podjetje, kot je Danfoss, ki stremi k trajnostnim rešitvam in izboljšanju energetske učinkovitosti, so hackathoni ključni pri odkrivanju novih tehnologij in pristopov, ki prispevajo k našim poslovnim ciljem ter k zmanjševanju vpliva na okolje.

Zakaj ste se odločili, da vključite mlade v te aktivnosti?  

Mladi so vsekakor zelo povezani z novimi tehnologijami, zato jih radi vključujemo v raznolike aktivnosti in izzive, ki jih imamo, saj prinašajo svež pogled od zunaj. Tokrat smo se odločili, da skupaj s Primorskim Tehnološkim Parkom predstavimo Foodathon, mednarodni hackathon, osredotočen na hrano, energijo in trajnost. Mladi so iskali inovativne rešitve za optimizacijo rabe energije in spodbujanje trajnostne pridelave ter distribucije hrane, saj kar 30 % svetovne hrane konča kot odpadek. To področje je za nas še posebej zanimivo, saj imamo v Danfoss Digital Services razvito IoT rešitev Alsense, ki uravnava temperaturo v hladilnih sistemih, ki so ključni del prehranskega procesa. Več kot 60 % vse porabljene električne energije od kmetije do mize gre za hlajenje, kjer se kot Danfoss zavzemamo za čim bolj optimalno porabo energije in ponovno uporabo odvečne toplote v supermarketih. Mladi so prispevali zelo inovativne in smiselne ideje, o katerih bomo vsekakor razmišljali naprej.

Kako hackathon spodbuja k inoviranju v podjetju in kako se razlikuje od običajnih procesov v podjetju?

Hackathoni so ponavadi intenzivni dogodki, ki združujejo inovativne in drzne posameznike, ki se povežejo v ekipe ter skupaj iščejo rešitve na določen izziv. Hekaton je vsekakor eden izmed načinov, s katerim spodbujamo inovativno in kreativno razmišljanje o danem izzivu. V primerjavi z običajnimi procesi v podjetju, ki so lahko dolgotrajni in v več fazah, hackathoni omogočajo hitre rezultate, saj se ideje razvijajo in testirajo v zelo kratkem časovnem obdobju. Prednost hackathona je tudi v tem, da zbere različne deležnike – od zaposlenih, študentov do zunanjih partnerjev – in jih postavi v okolje, kjer lahko izmenjajo znanja, izkušnje in pristope. Ta interdisciplinarnost pogosto vodi do inovacij, ki jih v tradicionalnih, bolj formalnih procesih morda ne bi dosegli. Hackathoni prav tako spodbujajo kulturo sodelovanja, agilnosti in odprtosti za nove ideje, kar je bistveno za uspešno inovacijsko kulturo v podjetju, kot je Danfoss.

Kako hackathon prispeva k Danfossovi trajnostni naravnanosti in širši viziji podjetja?

V Danfossu stremimo, da naši izdelki ključno vplivajo k izboljšanju energetske učinkovitosti. Hackathoni so priložnost, da preverimo nove trende, tehnologije in jih še izboljšamo ter prilagodimo prihodnjim izzivom. Na ta način hackathoni prispevajo k naši širši viziji trajnostnega in inovativnega podjetja, ki si prizadeva za dosego globalnih podnebnih ciljev.

V sodelovanju z Danfoss Slovenija, podprto s strani Capacity2Transform, SPIRIT Slovenija, Facility Point, projektom Interreg IPA ADRION in Art Machine, GO! 2025.